یادواره سالها تلاش حاج فروردین پاکدامن لاهیجی

بار دیگر نامداری از دیار نام آوران استان گیلان چهره در نقاب خاک کشید و نام و یاد خود را برای همیشه تاریخ جاودان نمود و این بار مردی از تبار تولید، تجارت، کار و تلاش.

پیشکسوت صنایع تولید کیک و کلوچه ایران، بنیانگذار صنایع غذایی نادی، چهره نمونه و ماندگار منتخب سال 1396 صنعت استان گیلان، آقای حاج فروردین پاکدامن لاهیجی، ایشان در سال 1318 دیده به جهان گشودند و به رسم آن ایام که کودکان یادگیری یک حرفه را از کودکی آغاز می‌نمودند، در سال 1329 در سن یازده سالگی فعالیت خود را در صنعت شیرینی و کلوچه شروع نموده و به همراه سه برادر خود از سال 1332 شمسی در شهر لاهیجان در کارگاه کوچک شیرینی پزی فعالیت اصلی خود را آغاز نمودند و تدریجا توانستند آن را به کارگاه کلوچه پزی ارتقاء داده و نهایتا در سال 1335 با به روز رسانی تجهیزات کارگاه توانستند اولین شرکت تجاری خود را به ثبت برسانند.

دوران نوجوانی و جوانی ایشان صرف آموختن رموز و فنون تولید و درک مهارت های کسب و کار شد و شجاعت، اعتماد بنفس، سخت کوشی، ایمان به توانایی ها و اشتیاق به نوآوری از جمله ویژگی های این مرد بزرگ بود و همین اشتیاق و پیگیری مداوم در تولید از یک سو، و میل به توسعه و صنعتی سازی این حرفه در شهر پر گردشگر لاهیجان از دیگر سو سبب شد تا در حدود سال 1352 شمسی تولید کلوچه در لاهیجان به همت ایشان و برادران شان روند صنعتی یابد. به پشتوانه‌ی همت این خانواده، امروزه صنعت تولید شیرینی و شكلات و به طور ویژه تولید کیک و کلوچه سنتی، از جایگاه متمایزی در صنعت و بازرگانی شهر لاهیجان و استان گیلان و سطح کشور برخودار است.


ادامه این روند رو به توسعه باعث شد تا در سال 1371 شمسی، "صنایع غذایی نادی" به مدیریت ایشان و به صورت واحدی صنعتی و مستقل پایه نهاده شود. بنیان این کارخانه در شهر لاهیجان بر پایه نوآوری و حفظ کیفیت و اصالت محصول و باور به توانایی های بومی، تا به امروز پا بر جاست و بخشی از هویت شرکت نادی محسوب می‌شود. از سال 1373 شمسی، آقای مهندس مهدی پاکدامن فرزند برومند بنیانگزار صنایع غذایی نادی، به کمک پدر شتافتند و در مسیر تولید و توسعه، جوانی و نشاط فكری را در تصمیم گیری کلان به مجموعه افزودند. از سال 1383 علاوه بر حضور در بازارهای داخلی، صادراتِ محصولات نیز در فعالیت های این شرکت رقم خورد. استقبال عموم از کیفیت و تنوع محصولات و روند رو به توسعه‌ی فعالیت شرکت و رقابت محلی ایجاد شده، سبب شد فازهای دوم و سوم توسعه کارخانه با انتقال به شهرک صنعتی لاهیجان در سال 1385 شمسی صورت بپذیرد.

امروزه درخت صنایع غذایی نادی درخت پرباری است که سایه‌ی آن بر مساحتی بیش از 80 هزار مترمربع گسترده شده، و دارای سه کارخانه همیشه فعال به نام های ایران نادی، شکوه نادی و ستاره نادی با ظرفیت تولید بیش از 43 هزار تن بطور سالانه در تولید انواع کلوچه، کیک، بیسکویت، شیرینی های آردی، ویفر، اسنک، غلات حجم شده و... با بیش از 260 نوع تنوع محصول است که این امر باعث اشتغال زایی برای حدود 750 نفر از ساکنین منطقه و کشور بطور مستقیم و هزاران نفر در سراسر کشور و خارج از کشور بطور غیر مستقیم شد که خود گام بزرگی در صنعت لاهیجان و کشور محسوب می شود.

ایشان توانستند با تولید محصولات با کیفیت دیگر در کنار کلوچه سنتی لاهیجان، هویت این منطقه و محصول بومی را در سطح استانی، ملی و حتی بین المللی معرفی کنند و در این راستا علاوه بر ایجاد نمایندگی در استانهای کشور اقدام به تاسیس شرکت پخش سراسری فروردین لاهیج در سال 1393 نیز نمایند. در سال 1389 در راستای فعالیت همه جانبه ی این شرکت شیرینی سرای مادر به یاد و خاطره ی مادر مرحوم خانواده تاسیس گردید که با استقبال عموم مردم منطقه و شهرهای اطراف روبرو شد. همچنین ایشان و مجموعه تحت مدیریت شان در زمان حیات در سالیان متوالی موفق به کسب مقام واحد نمونه کیفی، واحد نمونه صنایع غذایی، واحد نمونه استاندارد، واحد نمونه صادراتی، واحد نمونه کارگری و کارفرمایی و... گردیدند. ایشان و فرزندشان مهندس مهدی پاکدامن در کنار فعالیت های تولیدی و تجاری از کمک های خیریه ی پنهان و آشکار بی شمار از جمله تاسیس و تجهیز کامل دبیرستان دخترانه، کمک به خانواده ها و بیماران بی بضاعت، کمک هزینه جهیزیه ها، کمک به فعالیت های ورزشی، بهزیستی، محیط زیستی، آموزشی و پرورشی، بیماریهای خاص، حمایت از جشنواره ها و مسابقات بومی و محلی، حمایت از فعالیت بانوان محلی، کمک هزینه تحصیلی و... بطور سالانه نیز غافل نبوده اند.

لازم به ذکر است که ایشان در سال 1396 در مراسم تجلیل از واحد های نمونه صنعتی به عنوان چهره نمونه و ماندگار صنعت گیلان توسط جناب آقای دکتر نجفی استاندار اسبق گیلان مورد تجلیل قرار گرفتند.

پس از بازنشستگی این مرد بزرگ به دلیل بیماری، فرزندشان آقای مهندس مهدی پاکدامن در سال 1398 در محل شروع فعالیت ایشان با قدمتِ چند دهه، مجموعه فروشگاه مرکزی نادی را به پاس قدردانی از سالها تلاش و کوشش پدر به نام ایشان "نان و شیرینی فروردین" نام نهاده و با توسعه بیشتر بازتاسیس نمودند هرچند که نامشان برای همیشه در تاریخ  این منطقه و صنعت باقی خواهد ماند. سرانجام این مرد خوشنام و پایبند به اصول اخلاقی پس از ده ها سال تلاش و دلسوزی صادقانه برای اقتصاد این مرز و بوم و پس از تحمل چند سال بیماری در روز 11 فروردین سال 1399 به علت بیماری به دیار باقی شتافتند و در روز 12 فروردین در خانه ابدی آرام گرفتند.

هرگونه و از هر زاویه ای که به تاریخ بنگریم، بی شک و تردید نمی توانیم جایگاه و نقش شخصیت ها و انسان های بزرگ و تاثیر آنها را در ترسیم مسیر قسمتی از تاریخ نادیده انگاشته و انکار کنیم. در تاریخ گیلان و لاهیجان انسانهای بزرگی بوده و هستند که از این میان، نام مردی فرهیخته همچون حاج فروردین پاکدامن لاهیجی نیز می درخشد چرا که جز تلاش عام المنفعه و صداقت در کارنامه ی اعمال و رفتارشان، در جهت ارتقاع بهبود سطح زندگی همگانی به ثبت و ضبط نرسیده است. در تاریخ اقتصاد کشور نام پیشکسوت صنعت کیک و کلوچه ایران برای همیشه ماندگار خواهد بود، نامی که نماد تلاش، صداقت و دلسوزی است. فردی که ارتقاء سطح رفاه منطقه را در تلاش و ایمان به استعدادها و نیروهای بومی منطقه می دانسته و تغییر و پیشرفت را در مهاجرت ندید زیرا ایمان داشت که خواستن توانستن است. باشد که شاهد پرورش و ظهور افراد بیشتری، چنین پر تلاش و دلسوزِ زادگاه و کشور خود، در دامن این سرزمین باشیم.

و سرانجام این سوال پیش می آید که او با خود چه برد؟ و از خود چه گذاشت؟ او نام، یاد و خاطره نیک که حاصل صدها اعمال از جنس باقیات و صالحات است را ره توشعه سفر آخرت قرار داد، تا کارنامه وی در جهان آخرت موجب تقرب به ذات الهی گردد و از خود ثروتی عظیم و زاینده که کمترین جلوه آن مادی است و بیشترین آن استمرار تولید، اشتغال، صادرات و سفره ای است به پهنای پذیریش صدها خانواده که به مدد آن و در سایه کار و تلاش مستمرِ خود ارتزاق نمایند و اعتباری که به صنعت  و تولید استان بخشیده را به یادگار گذاشت.

سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز

مرده آن است نامش به نکویی نبرند

خدایش بیامرزد و روحشان شاد

 

 

  • 587 بار خوانده شده
صنایع غذایی نادی

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن: ۰۱۳۴۲۰۰

Persian  English

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد هلدینگ صنایع غذایی نادی محفوظ است.